Divisions

Almost 3000 participants from 26 countries take part in the ECU Europeans 2018!

Here you can find a list of participating teams. Please note that teams are listed in alphabetical order.

The schedule will be published as soon as possible.

 

Saturday 30.6.2018

 

Team Coed Senior Elite (L5)

Belgium – Cheerleader Academy Antwerp CLA Blackjax

Belgium – Danscentrum Aike Raes Aira United Diamond

Czech Republic – Join New Spirit Allstar JNS Thunderbirds

England – CASABLANCA APOLLO Casablanca Apollo

England – Queen Mary Angels X5

Estonia – Cheer Estonia Coed

France – PARIS CHEER Black

Hungary – Hungarian Cheer Federation Spartan Warriors

Latvia – RTUcheer Team Latvia

Netherlands – Maastricht University Cheerleading COED

Romania – ASOCIATIA FAN CLUB MAJORETE KNIGHTS OF TRANSYLVANIA

Spain – CHEERXPORT ALCOBENDAS Cheerxport Elite

Spain – Thunders Barcelona Thunders STORM

 

Team All Girl Senior Elite (L5)

Belarus – Smile

Czech Republic – Join New Spirit Allstar JNS Phoenix

Czech Republic – Prague Eagles Cheerleaders Lady Eagles

France – ASPTT PAU FIRE Cheerleaders

Hungary – Hungarian National All Girl Team

Netherlands – Frisian Cheer Stars

Netherlands – USC Royalty

 

Team All Girl Senior Premier (L6)

Austria – Danube Dragons Sport & Eventcheerleading ÖBV Fierce Dragons

Austria – Vikings Allstars

Denmark –  Rockets Cheerleaders Rockets Curiosity

Finland – Funky Team Wild Flyers

Finland – Helsinki Athletics Cheerleaders HAC Elite

Germany – SC Bayer 05 Uerdingen – Dolphins Allstars

Norway – NRC Tigers Senior All Girl Elite

Norway – NRC Tigers Bright

Norway – Viqueens Cheerleaders Viqueens Spirit

Russian Federation  – Russian Cheer Union Senator (RANEPA)

Russian Federation – Russian Cheer Union – No Limit

SLOVENIA – ŠŠD Log-Dragomer Frogs Slovenia

Sweden – Gothenburg Cheer One Wildcats

Switzerland – CCVS FCSG Green Lightning

 

Team Coed Senior Premier (L6)

Austria – Projekt Spielberg Graz Giants Dynasty

Austria – Vikings Fusion

Denmark – Rockets Cheerleaders Rockets Curiosity

Finland  – Funky Team Gorillaz

Finland – TCS Smash Raptors

Germany – SC Bayer 05 Uerdingen e.V. – Dolphins Coed

Italy –  FICEC LIONS

Norway – NRC Tigers Senior Coed Elite

Norway –  Viqueens Cheerleaders Viqueens Force

Russian Federation – Russian Cheer Union Fenomen-A

Russian Federation – Russian Cheer Union Storm

 

Team Cheer Freestyle Pom Senior

Austria – AFC Danube Dragons Premium Dancers Seniors

Austria – Milleniumdancers Pom

Belgium –  DANSHUIS BOUTERSEM Danshuis Energy Explosion

Czech Republic – Wild Cheerleaders

England – RED HOT Dynamites

Estonia – Cheer Estonia Cheer Estonia

Finland – Dream Team   Dream Team Dancers

Finland – Golden Spirit   Cyrenes

Germany – SC Buschhausen Silver Stars

Germany – CfL Berlin 1965 e.V.  Lightnings Danceteam

Greece – AMAZONS GREECE  ILIOUPOLI

Hungary – Hungarian Cheer Federation UD Cheerleaders

Norway – KIF Dans KIF Studio3 Magnetic

Norway – Sirens Cheerdanceklubb Sirens Senior Elite

Poland – MIĘDZYSZKOLNY GIMNASTYCZNO-TANECZNY UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY ”NO NAME”  DREAM TEAM SENIOR POLAND

Russian Federation – Russian Cheer Union Jetix

Russian Federation – Russian Cheer Union Neo Dance

Russian Federation – Russian Cheer Union NON STOP

Scotland – Team Scotland

Slovenia – Sovice

Slovenia – Sport and culture club POM-PON 2000 LADIES

Sweden – Julle United Julle Allstars

Switzerland – CCVS Eurodancers

 

Team Cheer Hip Hop Senior

Italy – FICEC MADE OVER

Germany – Polizei Sport Verein Berlin e.V. BCA Jokers

Germany – RokkaZ e.V. TheRokkaZ

Norway – KIF Dans  KIF Studio3 VisionCrew

Norway – Sirens Cheerdanceklubb Sirens Akropolis Dance Crew Kick

Russian Federation – Russian Cheer Union  Legion

Slovenia – ŠKD Leaders Unified Senior

 

Team Cheer Jazz Senior

Austria – Milleniumdancers Jazz

Croatia – Cheerleading club Sedmi vjetar SV team Divas

Germany – BSV AOK Leipzig e.V. L.E. Dancers

Russian Cheer Union – Neo Dance Team Cheer Jazz Senior

Russian Cheer Union – Optima Team Cheer Jazz Senior

Slovenia – Sovice

Slovenia – Sport and culture club POM-PON 2001 LADIES

Ukraine – ULYBKA

 

Sunday 1.7.2018

 

Team All Girl Junior Elite (L5)

Austria – Danube Dragons Sport & Eventcheerleading Unique

Austria – Vikings Infinity

Czech Republic – Join New Spirit Allstar JNS Silverbirds

Denmark – Jam Frederikshavn Cheerleaders Jam Explosion

Denmark – Rockets Cheerleaders Rockets Fire’n’Smoke

Finland – Helsinki Athletics Cheerleaders HAC Jr Elite

Finland – Spirit Shakin’ Cheerleaders Blizzard

Germany – Wildcats Cheerleader e. V. Youth Wildcats

Germany – Cheerleaderverein Obervogtland e.V. Blue Diamonds

Norway – NRC Tigers Junior All Girl Elite

Norway – Oslo Cheer Club Galaxy OCT Galaxy Gold

Norway – Viqueens Cheerleaders Viqueens Incredible

Russian Federation – Russian Cheer Union DELTA

Russian Federation – Russian Cheer Union VICTORY

Slovenia – Sovice

Sweden – Gothenburg Cheer One Bobcats

Sweden – Karlstad Gymnastikförening CheerXplosion Purple Clique

 

Team Coed Junior Elite (L5)

Belgium – Danscentrum Aike Raes Aira United Pearl

Finland – Funky Team Blackbackz

Finland – Spirit Shakin’ Cheerleaders    Dust Devil

Germany – Wildcats Cheerleader e.V. Junior Wildcats

Italy – FICEC YOUNG TITANS

Norway – NRC Tigers Junior Coed Elite

Norway – NRC Tigers Bullets

Russian Federation – Russian Cheer Union No Limit

Russian Federation – Russian Cheer Union Fire Flies/Pink Panters

Russian Federation – Russian Cheer Union MILKY WAY

Slovenia – ŠŠD Log-Dragomer Frogs Slovenia

Sweden – Arctic Cheer Avalanches Gladiators

 

Team Cheer Freestyle Pom Junior

Belarus – Black Fox

Croatia – CHEERLEADING CLUB LANA

England –  RED HOT  CROSSFIRE

Finland – Helsinki Athletics Cheerleaders HAC Emotion

Finland – Northern Lights Junior Dance Team

Greece –  AMAZONS GREECE VARI

Italy – FICEC MISS SHAKE

Norway – KIF Dans KIF Studio3 Fierce

Norway – Sirens Cheerdanceklubb Sirens Jr. Elite

Poland – SHIVA DANCE STUDIO SHIVA JUNIOR

Poland – STUDIO TAŃCA “HONORATA” POWER GIRLS

Russian Federation – Russian Cheer Union Zvezdy

Russian Federation – Russian Cheer Union J-Nice

Russian Federation – Russian Cheer Union Oriks

Scotland – Team Scotland

Slovenia – PLESNI KLUB PLES PLUS  SHOW TEAM JUNIOR

Slovenia –  Sport and culture club POM-PON 2000 JUNIOR LADIES

Sweden – Julle United Julle Smallstars

Ukraine –  KYIV

Ukraine – PROMETEY

 

Team Cheer Hip Hop Junior

Belarus – Black Fox

Germany – RokkaZ e.V. RokkaZ Juniors

Norway – KIF Dans KIF Studio3 ZeeCrew

Norway – Sirens Cheerdanceklubb Sirens Akropolis Dance Crew Ground Breakers

Russian Federation – Russian Cheer Union Center of modern choreography

Russian Federation – Russian Cheer Union Oriks

Slovenia – ŠPORTNI KLUB MAREDI  DOLLS

 

Team Cheer Jazz Junior

Croatia –   CHEERLEADING CLUB LANA

Russian Federation – Russian Cheer Union Center of modern choreography

Russian Federation – Russian Cheer Union KRISTALL GRACE

Scotland – Team Scotland

Slovenia – ŠPORTNI KLUB MAREDI  DOLLS

Slovenia – PLESNI KLUB PLES PLUS SHOW TEAM JUNIOR

Ukraine – DYNAMO

 

Please note! Winners of the ECL 2017 are directly qualified to European Cheerleading Championships 2018 without affecting the country quota for the championships. The ECU member country will still have the places granted according to the ECU Competition Rulebook for each category on the Europeans even if a team from that country qualifies for Europeans through the ECL. This way it is possible that one country has one more representative on Europeans in categories that are included in ECL.